Menu

Lost.In.The.Library

ma nowy adres: www.bookfa.se

Mam poważne braki w tej dziedzinie

bookfa

Svenska Deckarakademin

221 bra deckare du bör läsa innan du mördas (221 dobrych kryminałów, które powinieneś przeczytać zanim cię zamordują)

BTJ Förlag, 2011, stron 271

Svenska Deckarakademin zaczęła działać w 1971 roku. Sam pomysł narodził się wiele lat wcześniej. W 1957 Hans-Krister Rönblom wystąpił z taką propozycją jako odpowiednikiem dla Svenska Akademin, która przyznaje literacką nagrodę Nobla. Głównym celem miało być promowanie sensacji wysokiej jakości. Można powiedzieć, że jak chcieli, tak zrobili. Ustawili poprzeczkę wysoko i od czterdziestu lat propagują sensację, która jest w stanie przez nią przeskoczyć.

Członkowie Akademii spotykają się dwa razy w roku, w lokalach biblioteki sensacji znajdującej się w Eskilstunie. Co roku przyznają Złoty Łom (Den Gyllene Kofoten) za najlepszy szwedzki kryminał, najlepszy szwedzki debiut kryminalny, najlepsze tłumaczenie na język szwedzki i najlepszą książkę faktograficzną z zakresu sensacji . Psa Gończego (Spårhunden) przyznają za najlepszą książkę sensacyjną dla dzieci i młodzieży. Zdarza się, że w niektórych kategoriach nie przyznaje się nagrody nawet przez kilka lat, kiedy brak kandydata odpowiadającego wysokim wymaganiom Akademii.

Wśród nagrodzonych sporo znajomych nazwisk: Henning Mankell (wielokrotnie nagradzany), Håkan Nesser, Jan Guillou, Liza Marklund, Åke Edwardson, Leif GW Persson, Camilla Läckberg, Tomas Kanger, Stieg Larsson, Arne Dahl.

Johan Theorin został wyróżniony już jako debiutant. Podobnie było z Åke Edwardsonem, Håkanem Nesserem i Lizą Marklund. Można więc śmiało powiedzieć, że mają nosa i niczego godnego uwagi nie przegapili.

Czterdziestolecie działalności uświetnili wydaniem leksykonu kryminału pod dość przewrotnym tytułem: 221 dobrych kryminałów, które powinieneś przeczytać zanim cię zamordują.

To 221 krótkich recenzji książek sensacyjnych napisanych przez 25 autorów. Starannie ułożone według roku wydania (pierwsza z 1818, ostatnia z 2008) i oznaczone symbolami, do jakiej z dziesięciu kategorii sensacji należą. Nie ma wsród nich, niestety, ani jednego polskiego autora bo Josepha Conrada zakwalifikowano jako Anglika. Nie podano nawet jego prawdziwego nazwiska , co mnie dziwi bo z innymi autorami postarano się lepiej, podając wszystkie pseudonimy lub prawdziwe nazwiska, jeśli tworzyli pod pseudonimami. W tym doborowym towarzystwie jest też (jak dla mnie, dość nieoczekiwanie) Fiodor Dostojewski, Selma Lagerlöf, Friedrich Durrenmatt, William Faulkner i Gabriel Garcia Marquez.

Znalazłam kilka ciekawych pozycji, które chciałabym koniecznie przeczytać. Niektóre ukazały się dość dawno i pewnie nie łatwo będzie je znaleźć ale spróbuję. Należy do nich powieść prababki współczesnego szwedzkiego kryminału Kjerstin Göransson-Ljungman, wzorującej się na twórczości Doroty Seyers i Agathy Christie. Tytuł powieści to Tjugosju sekundmeter, snö, napisana w 1939 roku. Generalnie rzecz biorąc to niewiele z proponowanych przez Akademię lektur czytałam, o wielu nawet nie słyszałam wcześniej.

Oprócz recenzji mozna znaleźć też spis wszystkich nagród i nominacji do nich, jakie Akademia zdążyła rozdać w ciągu czterdziestu lat swojego istnienia.

Mam nadzieję, że na kolejne takie kompendium nie trzeba będzie czekać następnych 40 lat bo mogę nie dożyć tej chwili.

6/10

Na koniec mała zagadka. Jak myślicie, dlaczego recenzji jest akurat 221?

Komentarze (7)

Dodaj komentarz
 • Gość: [Bazyl] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Baker Street? :)

 • jane_doe_blog

  Obstawiam 221 autorów, których powieści poddano wnikliwej analizie:).

 • fiiki

  stanowczo 221 Baker Street :)

 • jane_doe_blog

  No ale Baker Street miało nr 221b:)

 • bookfa

  Na razie będę milczeć na ten temat, ok? ;)

 • opty2

  Ciekawe wydanie, nic dziwnego skoro mają taką Akademię :)
  I wszystko jasne w temacie, skąd biorą sie te dobre kryminały w Szwecji :)
  Oj daleko nam do nich, daaaleko.

  ps. też stawiam na nr londyńskiej uliczki, bo dotyczył pierwowzoru, zarówno dla autorów jak i dla Akademii, samo "b" opuścili coby utrudnić odczytanie dla postronnych ale nie dla fachowców :)

 • bookfa

  221 bra deckare du bör läsa inan du mördas.
  Dobrze zgadywaliście. To inspiracja najsłynniejszym adresem w literaturze kryminalnej, 221b Baker Street.
  :)

© Lost.In.The.Library
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci