Menu

Lost.In.The.Library

ma nowy adres: www.bookfa.se

Witaj na świecie maleńka i nie zapominaj, że faceci to świnie

bookfa

Katarzyna Zyskowska-Ignaciak

Upalne lato Marianny

Wydawnictwo MG, 2012, stron 256

Lato 1939, ostatnie upalne lato przed wojną. Wszyscy o niej mówią , ale osiemnastoletnia maturzystka Marianna Borucka, właśnie zakochuje się na śmierć i życie. Nie obchodzi jej nic poza Zygmuntem, obiektem jej uczuć, który jakiś czas temu w Warszawie oddał jej sweterek, który chwilę wcześniej zgubiła. Przystojny Zygmunt nagle jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, pojawia się na plebanii jako gość siostrzeńca księdza proboszcza. Wiadomość o jego pojawieniu się w sąsiedztwie spada na Mariannę jak grom z jasnego nieba i zauroczenie warszawskim przystojniakiem zamienia się szybko w pożądanie na granicy obsesji.

Dobrze wychowana panienka Marie Borucka zgodnie z obowiązującymi zasadami tradycyjnego katolickiego wychowania nic nie wie o dorosłym życiu, w które właśnie sama wkracza z wielkim impetem. Temperamentna buntowniczka nie zamierza ulegać konwenansom, ma ochotę przeżyć coś, czego nie umie nawet nazwać, a tym bardziej sobie z tym poradzić.

To ostatnie lato Marianny w rodzinnym domu. Zamierza wyrwać się z mazowieckiej wsi w wielki świat, czyli do Warszawy. Dlatego zdawała na studia prawnicze i nawet się dostała, co dla wielu w rodzinnej wsi graniczy ze skandalem, ale dla niej wydaje się być uchyleniem furtki do raju. Niepokorna nastolatka, nie boi się żadnego ryzyka, co w połączeniu z jej naiwnością i szalejącymi hormonami daje prawdziwą mieszankę wybuchową. Nie od dziś wiadomo, że najłatwiej uczyć się na własnych błędach, ale żeby tak się stało, trzeba je najpierw popełnić. Opamiętanie przychodzi nagle i nieoczekiwanie. Splot tragicznych zdarzeń wstrząśnie dziewczyną na tyle, że nagle błyskawicznie dojrzeje i nabierze pokory wobec życia. I w tym momencie aż chciałoby się wykrzyknąć; witaj na świecie maleńka. Aha, i nie zapominaj, że faceci to świnie!

Opisując sercowe rozterki Marianny autorka, wykorzystując wspomnienia własnych dziadków, umiejętnie kreśli w tle portret przedwojennej polskiej wsi z jej zasadami i wartościami, które starsze pokolenie chciałoby kultywować za wszelką cenę.

Do czego ten świat zmierza? W gazetch piszą o aborcji, o świadomym macierzyństwie. Cywilne rozwody – nie do pomyślenia! Żeby zmienić odwieczne prawo i pozwolić na łamanie słowa danego Jemu! Co Bóg złączył…  a tu co drugi wiary się wyrzeka. Lawina protestantów. Tylko po to, żeby kochankę zrobić żoną. I to wszystko na oczach opinii publicznej. Pobożnego społeczeństwa. Jakby nie można było wszystkiego zostawić po staremu. Jeśli mężczyzna chce mieć na boku inną kobietę, to niech ją ma – jak świat światem, zawsze tak było – ale żeby od razu brać rozwód?

Sielski obrazek kryje ludzkie dramaty i zdarzenia, które najchętniej wymazałoby się z pamięci. Styl autorki świetnie oddaje atmosferę tamtych czasów, chwilami wydawało mi się, że czytam powieść napisaną przez koleżankę po piórze Zofii Nałkowskiej, czy Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. Chociaż waham się trochę, pisząc o „tamtych czasach”. Przerażające, jak niewiele się zmieniło w ludzkiej mentalności od tamtej pory, dalej wielu to samo gorszy i oburza.

Bardzo jestem ciekawa dalszych losów Marianny. Kończąc powieść miałam wrażenie, że ktoś przedarł książkę na pół i zabrał mi drugą połowę, bo akcja się urywa i już. Choć z drugiej strony, mimo skromnej objętości nie miałam wrażenia, że jakieś wątki na tym ucierpiały. Wyszpiegowałam w necie, że „druga połowa” nazywa się Upalne lato Kaliny i już się ukazała. Bardzo żałuję, że nie mam jej pod ręką.

kursywą fragment powieści

7/10

Komentarze (9)

Dodaj komentarz
 • clevera

  Bookfo podziwiam ciebie za umiejętność formułowania tytułów, koło których nie potrafię przejść obojętnie. Próbowałaś sił w reklamie? Masz potencjał!

 • bookfa

  **clevera** bardzo dziękuję za ten podziw ;) Tytuły przychodzą mi do głowy jeszcze w trakcie lektury i są tak uparte, że rzadko kiedy mam szansę zmienić je na inne.
  Może bym się nadawała do pracy w jakimś brukowcu jako wymyślaczka tytułów? ;P

 • dachauka

  Patrz no! Jednak znalazłaś jeszcze coś ciekawego w powodzi identycznych kobiecych czytadeł! Dodaję do listy tych, które może jeszcze wciągnę, a na razie sama nieźle się bawię przy "Tutto bene". Myślałam, że będzie gorzej!

 • jane_doe_blog

  Nie mam odwagi sięgnąć po polskie współczesne "obyczajówki", mam wrażenie, że wszystkie jak jeden mąż z jednej fabryki wyszły. Oczywiście, żadnej nie czytałam i mogę tym sformułowaniem krzywdzić, ale póki co, tak mam:)
  W każdym razie z Twojej notki wynika, że jednak nie wszystkie mają ten sam manufakturowy rodowód...

 • bookfa

  **dachauka** rzeczywiście jest trochę inna. Nie ma ucieczki na wieś, tylko do miasta ;)
  Jednak realia nieco inne, bardzo wiarygodnie opisane. Postać Marie-buntowniczki czasami irytująca swą naiwnością, ale młodszym czytelniczkom może to nie będzie przeszkadzać.

  **jane_doe** jak na osobę, która żadnej nie czytała, to masz świetnego nosa. Jest widoczny trend, młoda zbuntowana ucieka na głuchą prowincję, jakiś nieoczekiwany spadek, lub rodzinna tajemnica itd.
  Zdarzają się jednak takie jak ta, która trochę wystaje poza te ramy;)

 • kasia.eire

  mam wielce ambiwalentne odczucia, jeśli idzie o tę książkę. Muszę przemyśleć, bo też przeczytałam i opiszę wkrótce

 • bookfa

  **eire** ciekawa jestem co napiszesz o tej lekturze dla panien ;)

 • dofifi

  Lubię, jak mnie wkurza główny bohater... Dzięki temu niekiedy jest bardziej prawdziwy. Aż chciałoby się wrócić do tej młodzieńczej naiwości :)

 • bookfa

  **dofi** a to będziesz miała okazję się powkurzać, bo panna Marianna, jak na owe czasy, rozrabia jak pijany zając w kapuście ;P

© Lost.In.The.Library
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci