Menu

Lost.In.The.Library

ma nowy adres: www.bookfa.se

Komediodramaty sosnowieckie

bookfa

Zbigniew Białas

Puder i pył

MG, 2013, stron 281

 

Tak szczerze, na ile znacie historię polskich miast? Na przykład Sosnowca? Ja, dopóki nie przeczytałam powieści Zbigniewa Białasa Puder i pył  wiedziałam  tylko tyle, że jest takie miasto. Tak samo nie wiedziałam nic o autorze, który zadebiutował dwa lata wcześniej powieścią Korzeniec (której Puder i pył jest kontynuacją), nagrodzoną Śląskim Wawrzynem Literackim 2011. Powieść doczekała się już także adaptacji teatralnej w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu, nagrodzonej Złotą Maską 2012 za najlepszy spektakl.

Jak obliczyłam, że Zbigniew Białas zadebiutował jako 50+, wpadłam w chwilową panikę. Co by było gdyby się nigdy nie zdecydował na pisanie? Ale na szczęście to zrobił i napisał jedną z najlepszych powieści jakie czytałam w swoim dość długim już życiu.

Oto Sosnowiec w latach 1918 - 1919. Wiele się dzieje w tym czasie, nie tylko w Sosnowcu i odradzającej się Polsce, ale w całej Europie. To miasto położone na granicy zaborów, zamieszkane przez wiele narodowości, w którym ścierają się różne kultury i kipią ludzkie emocje. Oprócz Sosnowca miejscem akcji jest też Warszawa, Petersburg oraz górskie sanatorium w Riesengebirge.

Plejada postaci przewijająca się przez karty powieści jest tak różnorodna, że aż mi dech zaparło. Jadwiga Korzeniec, wdowa, amatorka absyntu, specjalistka od romansideł pisanych pod pseudonimem Klandestyn Bizukont (odjechany pseudonim!) nie miałaby nic przeciwko temu, żeby wydać się ponownie za mąż i jej wybór padł na redaktora Waleriana Monsiorskiego. Gotowa na wszystko, żeby go w końcu zaciągnąć do ołtarza. Walerian Monsiorski, redaktor, detektyw amator, a przy obieraniu kartofli także profiler amator. Opiera się urokom Klandestyna Bizukonta, choć nie jest taki całkiem nieczuły jej wdzięki. Panna Izabela, wyemancypowana nauczycielka, zakochana po uszy w sosnowieckim nauczycielu literatury, który w Petersburgu okazuje się być pełnokrwistym, szybko awansującym bolszewikiem. Emma, fińska bona, opiekunka dzieci niemieckiego fabrykanta, niepewna na ile jest zakochana w kapitanie Schulte, żeby to sprawdzić jedzie do Berlina, bo co innego przystojny oficer, a co innego inwalida wojenny. Antonina Zimorodzic, złośliwa matka, której nic nie umknie. Przekonana, że wybranek córki, chce się dobrać tylko do jej majtek. Razem z panią Półtoranos tworzy bezlitosny plotkarski duet. Hrabia Eugeniusz Dąmbski, komendant policji, rozdarty między karierą, a uczuciem do artystki kinematograficznej Poli Negri. Apolonia Chałupiec, która wdając się w kłótnię z celnikiem na dworcu w Sosnowcu dostaje przy okazji szansę od losu, żeby zostać hrabiną i nie chciałaby tej szansy zmarnować. Janek, chłopak z Sosnowca obdarzony fantastycznym głosem. Przewidujący ludzie interesu, Dietel, Schön i Lamprecht. Doktor Mojkowski. Emanuel Appel i wielu, wielu innych. Fantastycznie barwne portrety mieszkańców Sosnowca z historią, także kryminalną, w tle.

Nie przeczytać Pudru i pyłu byłoby niewybaczalnym błędem. Absolutnie doskonały styl powieści, świetne tło historyczne i obyczajowe, błyskotliwe dialogi. Kontynuacja powieści Korzeniec, której nie czytałam i oszaleję, jeżeli zaraz jej nie dorwę. A jak zabić najbliższe dwa lata czekania na kolejny tom?

 

11/10

fbfbfb20

Komentarze (15)

Dodaj komentarz
 • dofifi

  Historia Sosnowca całkowicie mnie zaskoczyła. Zwłaszcza, że dopiero po lekturze "Korzeńca" uświadomiłam sobie w jakim miejscu było położone to miasto w czasie rozbiorów. Powstał z tego jeden wielki i fasynujący tygiel kulturowy. "Puder i pył" czeka w kolejce, ale widzę, że chyba przełożę książkę na górę - do czytania w trybie natychmiastowym :)

 • bookfa

  **dofi** strasznie zazdraszczam Ci tego Korzeńca, a kontynuacji, skoro ją masz pod ręką nadałabym absolutny priorytet ;)

 • Gość: [nastoletniajaninka] *.dynamic.chello.pl

  Bookfo- to ja Ciebie nie po raz pierwszy zaskoczę!!! Wiem gdzie jest sosnowiec i wiem jaką ma ciekawą historię. Wiem też gdzie jest ul Kołątaja 6 w Sosnowcu gdzie Pola Negri
  ( Apolonia Chałupiec) mieszkała przez krótki czas i jest nawet tablica pamiątkowa na tej kamienicy.. Bo to kamienica obok gdzie mieszkali moi dziadkowie.

 • bookfa

  **n.janinka** to powinnaś ABSOLUTNIE przeczytać tę książkę :)

 • Gość: [nastoletniajaninka] *.dynamic.chello.pl

  bookfo- oczywiście, że tak.

 • bookfa

  **n.janinka** ciekawa jestem, czy oszalejesz z zachwytu tak samo jak ja ;P

 • Gość: [Ala] *.com.pl

  wow, ciekawa recenzja, nigdy nie interesowałam się taką tematyką, nigdy bym nie sięgnęła.... :) a teraz kto wie, kto wie ;)

 • bookfa

  **Ala** czytelnicze gusta ponoć nie podlegają dyskusji, po prostu każdemu się podoba to, co mu się podoba i już. Jednak bardzo Cię zachęcam, żebyś wzięła pod lupę tę książkę ;)

 • Gość: [nastoletniajaninka] *.dynamic.chello.pl

  Bookfo- no ciekawe. Ostatnio mój zachwyt wzbudził Władca Marionetek.

 • bookfa

  **n.janinka** no to czas na następny ;P

 • 2lucia

  Nadrabiam co u Ciebie, bo ja z tym wyjazdem do kraju zakrecona jestem. dopisalam do szukanych ksiazek, bo ja za miedza na Slasku. Choc Slask do zaglebia ma stosunek mieszany. Ja jestem neutralna. Lubie czytac, ze sa debiuty 50+ bo moj w przedziale 60+.Serdecznosci

 • bookfa

  **2lucia** nawet gdybyś miała uprzedzenia, to warto by było się ich pozbyć, żeby przeczytać tę powieść ;P
  Jak tam Kraków? :)

 • 2lucia

  Ja na szczescie nie mam uprzedzen, szczegolnie, jezeli o ksiazki chodzi:). Krakow w sobote a teraz 100 tysiecy innych spraw. jak to w kraju - z naciskiem na wlasny wyglad. Buziaki

 • bookfa

  **2lucia** to będzie absolutnie wyjątkowa sobota ;) Mam nadzieję, że można się spodziewać relacji na blogu?

 • 2lucia

  To jest oczywista " oczywistosc" Buziaki

Dodaj komentarz

© Lost.In.The.Library
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci