Menu

Lost.In.The.Library

ma nowy adres: www.bookfa.se

Ofiara na własne życzenie

bookfa

Krzysztof Bielecki

I nagle wszystko się kończy

AIP, 2013, stron 299

 

No cóż. Zacznę od tego, że to książka nie dla mnie. Opowiadania doprowadzają mnie do rozpaczy. Zawsze są za krótkie, zawsze urywają się w nieodpowiednim momencie. Brakuje mi albo początku historii, albo końca. No po prostu katastrofa. Tytuł książki jednak mnie uprzedził, że i tym razem nie mogę się spodziewać niczego innego. Więc o co chodzi? Jestem ofiarą na własne życzenie i tyle.

Tytuł zbioru opowiadań Krzysztofa Bieleckiego jest więc według mnie niezwykle trafny, nie tylko dla tej książki, ale i wszystkich innych zbiorów opowiadań:  I nagle wszystko się kończy. Jak dla mnie, to absolutnie zbyt nagle.Spodobał mi się nietypowy wstęp, czyli rozmowa o literaturze Trudie Rainbolt i Simone Thunderfield prowadzona na dachu najwyższego drapacza chmur w mieście. Po nim nastąpił wysyp historyjek, dokładnie takich jak to określono na okładce. Dziwaczne, zaskakujące, pomysłowe, tajemnicze, jedyne w swoim rodzaju.

Nie będę nikogo oszukiwać, że rzuciły mnie na kolana. Większość wydała mi się wyjątkowo dziwaczna i tak tajemnicza, że nie jestem pewna, czy w ogóle zrozumiałam co autor miał na myśli. Inne były takie jak lubię, zaskakująco pomysłowe, jak ta o podrywie w barze, o genialnym planie Vegarta, czy o zamachu w centrum handlowym.

Nieszablonowe, doświadczalne pisarstwo? Eksperyment literacki? Najlepiej się chyba o tym przekonać na własnej skórze.

 

6/10

Komentarze (7)

Dodaj komentarz
 • 2lucia

  Musze sie przyznac, ze rzadko czytam opowiadania. Wlasnie z powodu, ze kiedy zaczyna sie cos interesujacego dziac to sie koncza. Ja kocham sagi i powiesci rzeki. Ale sa wielbiciele opowiadan. Serdecznosci :)

 • bookfa

  **2lucia** powinnam naprawdę raz na zawsze przestać czytać opowiadania. Robię im tylko złą reklamę. ;/
  Uściski!

 • opty2

  Ja też nie lubię opowiadań, dokładnie z tych samych powodów, które wymieniłaś. Bardzo trudno mnie poruszyć, jeśli nie znam dokładnego tła czy okoliczności. Najczęściej mnie denerwują i zostawiają w niedosycie a tego nie lubię, więc omijam z daleka.

 • bookfa

  **opty2** omijanie z daleka to najlepsza opcja. :)

 • nastoletniajaninka

  Uwielbiam opowiadania!!!!

 • bookfa

  **n.janinka** bo? ;)

 • Gość: [nastoletniajaninka] *.dynamic.chello.pl

  Uwielbiam opowiadania bo cierpię na chroniczny brak czasu a opowiadania są krótkie do czytania. To czego w nich brakuje, co zostało nie dopowiedziane mogę sobie sama wyobrazić w wolnej chwili ale w takiej, która na czytanie na pewno by się nie nadała.

© Lost.In.The.Library
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci