Menu

Lost.In.The.Library

ma nowy adres: www.bookfa.se

Samotność. Stan krytyczny

bookfa

Zbigniew Kruszyński

Kurator

Wydawnictwo W.A.B. 2014, stron 206

 

Łysawy z łupieżem, lekko otyły, ze szwankującą prostatą, czyli nieatrakcyjny, cierpiący na samotność facet po pięćdziesiątce jest bohaterem powieści Zbigniewa Kruszyńskiego. Na domiar złego jest przedstawicielem jednego z najbardziej samotnych zawodów świata, czyli jest tłumaczem literatury. To częściowo może wyjaśniać jego desperackie poszukiwania towarzystwa za pieniądze przez internet. Na początku wydaje się, że do przeglądania anonsów sprzedających swój czas i ciało kobiet ciągnie go chęć przeżycia erotycznej przygody. Dopiero z czasem okazuje się, że powody nieco inne. To przede wszystkim tęsknota za bliskością.

Powieść jest niejednoznaczna, nie umiem sobie wyobrazić finału, więc od mniej więcej połowy zaczynam się go wręcz bać. Czego się boję? Nie czytam przecież jakiegoś horroru, ani ociekającego krwią kryminału o psychopatycznym mordercy. Nie umiem tego wyjaśnić. Kiedy z kolejną „internetową” znajomością bohatera Martą, relacja tych dwojga wymyka się z ram określonych w anonsie, mój niepokój wzrasta. Bohater powieści zostaje nagle wyrwany ze swojego stanu permanentnej obojętności, w której miał tylko to za co zapłacił. Żadnych wzruszeń, czy porywów serca, jedyne emocje, które do tej pory przeżywał, to chyba tylko te przy tłumaczeniu wierszy, których i tak najprawdopodobniej nikt nie będzie chciał wydać.

Marta siadła nad matematyką, ma sprawdzian w poniedziałek. Ja wróciłem do tłumaczeń wierszy Erika Einara, których żadne wydawnictwo nie chce nawet za darmo, żądają tylko coraz głupszych kryminałów. Marzę o tym, że któryś przetłumaczę tak mściwie, żeby okazało się, iż kto inny zabił.

Marta staje się bezwiednie jego pomostem do normalności. Pozostaje tylko pytanie na ile normalności gotowy jest bohater? Czy potrafi i chce jeszcze wyjść poza imitacje bliskości? Między nim a maturzystką Martą tworzy się powoli szczególna więź, a cierpiący na dokuczliwą samotość tłumacz szwedzkiej literatury zaczyna się z czasem czuć coraz bardziej potrzebny i chce ochronić Martę przed pełnym okrucieństw światem. Nękany od czasu do czasu przez własne bolesne wspomnienia, wyzwala się z apatii emocjonalnej i zaczyna przywiązywać się na swój sposób do dziewczyny. Jest dla niej nawet gotowy stawić czoła demonom z przeszłości. Nie czuje się już kochankiem z ogłoszenia, raczej jej „kuratorem”. Problem polega tylko na tym, że ona i on zupełnie inaczej rozumieją czym jest bycie razem i czym w ogóle jest bliskość drugiego człowieka.

Kurator to powieść napisana wyjątkowym językiem, narracja trzecioosobowa miesza się tu z pierwszosobową, co daje nieoczekiwany i interesujący rezultat. Powieść Zbigniewa Kruszyńskiego należy do tego rodzaju prozy, która wprawia mnie w osłupienie. Jak to jest, że niektórzy mogą robić z językiem polskim co tylko chcą? Lepią z niego jak plasteliny, a rezultat jest absolutnie wyjątkowy. Chociaż nie jestem pewna, czy moja licealna polonistka (niewolnica podręcznika gramatyki) by się ze mną zgodziła, raczej dostałaby spazmów.

Przysłowiową wisienką było rzucenie czasami akcji w dobrze znane mi miejsca i brzmiące wyjątkowo znajomo poezje, które tłumaczył tytułowy kurator. To na pewno miało wpływ na mój odbiór lektury i… jeszcze większy niepokój przed finałem.

9/10

kursywą fragment powieści

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
  • dofifi

    Teraz się zaintrygowałam tym umiejętnym lepieniem w języku polskim. Myślę, że polonistka wybaczyłaby autorowi - forma też jest ważna. Choć fabuła może się wydawać czymś mocno już ogranym, to jednak liczy się sposób w jaki jest obudowana ta historia...

  • bookfa

    **dofi** temat wydaje się nie być niczym nowym. Okładkowy opis sugeruje historię o starszawym gościu, śliniącym się na widok małolat.
    Nic z tych rzeczy.
    Czasem naprawdę lepiej nie czytać blubrów, bo można się mylnie zasugerować. ;)

© Lost.In.The.Library
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci