Menu

Lost.In.The.Library

ma nowy adres: www.bookfa.se

Wielkość może mieć drugorzędne znaczenie

bookfa

 

Najlepsze cytaty o książkach

Redakcja Adam Bromberg

Brombergs Förlag AB, 1991, stron 118

 

Najlepsze cytaty o książkach pod redakcją Adama Bromberga to wybór cytatów dokonany przez niego samego oraz jego siostrzenicę Gabryelę Bromberg. Ta niepozorna książeczka o wymiarach 10x15 cm jest dowodem, że nawet dla mnie nie zawsze wielkość ma decydujące znaczenie. Wiele razy wspominałam, że uwielbiam grube tomiska i niekończące się serie powieściowe, bo niezwykle łatwo przywiązuję się do bohaterów, ale niezwykle trudno mi się z nimi rozstać.

To maleństwo to jednak zupełnie co innego. Zawiera masę ciekawych cytatów i przysłów. Podzielone jest na trzy części, o książkach, o pisarzach i ich dziełach oraz o czytaniu. 

 IMG_0033_640x480

Redaktor Adam Bromberg pisze we wstępie, że należy do grupy autorów antologii starej szkoły, więc zebrał tylko takie cytaty, których sam chciałby być autorem:

(...) które świadczą o niezwykłej cierpliwości pisarzy, o tym jakie to uczucie po długiej walce ze słowami znaleźć w końcu perfekcyjne sformułowanie, które robi wrażenie, określa osobowość lub nadaje zdarzeniom odpowiedni wymiar.

Adamowi Brombergowi muszę poświęcić kilka słów. Urodził się w 1912 roku w Lublinie. W latach 1953-1965 był założycielem i szefem wydawnictwa PWN, które istnieje do dziś. W czasie antysemickej nagonki był zmuszony opuścić Polskę. Jego nową ojczyzną od 1970 roku stała się Szwecja. Pięć lat później razem z córką Doroteą założył tutaj niewielkie, ale bardzo ważne na wydawniczym firmamencie wydawnictwo Bromberg Forlag, z siedzibą w Sztokholmie. Mottem wydawnictwa jest wydawanie ważnych książek, które przeżyją nas wszystkich. Adam i Dorotea od zawsze mieli niesamowitego "nosa" to literatury. Mogą pochwalić się wydaniem czterech noblistów, niektórych zanim jeszcze otrzymali tę zaszczytną nagrodę. Po śmierci Adama Dorotea jest szefową wydawnictwa, które prowadzi wraz z sześcioma współpracownikami.

Zbiorek otwiera cytat Augusta Strindberga:

                            W oknie księgarni wisi lekko odziana książka. To wyrwane serce, które tam dynda jak na haku.

Na fejsie będą się regularnie ukazywać cytaty z tej skarbnicy myśli o książkach. Zapraszam do lektury.

10/10

© Lost.In.The.Library
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci