Menu

Lost.In.The.Library

ma nowy adres: www.bookfa.se

Taka mała zemsta

bookfa

Robert Galbraith

Jedwabnik

Wydawnictwo Dolnośląskie, 2014, stron 480

 

Czekając na swój własny egzemplarz Jedwabnika pocieszałam się czytaniem cudzych recenzji. Niektóre były prawie równie długie jak sama powieść i pełne zachwytów. No to narobiłam sobie apetytu i sobie wyobrażałam jak to będzie kiedy ją wreszcie dostanę w swoje ręce.

jedwabnik_Rowling

Dzięki niezwykłej uprzejmości moich koleżanek mieszkających po właściwej stronie Bałtyku, nie musiałam czekać na książkę do przyszłego lata. Zachwycona Wołaniem kukułki z entuzjazmem wzięłam się za Jedwabnika. No i niestety nie dołączę do grona zachwycających się kontynuacją. Owszem poprawnie napisana, ale sama intryga kryminalna pozostawia wiele do życzenia. Sposób popełnienia zbrodni, której dokonano na stronach powieści mrozi krew w żyłach, bo mimo, że to kryminał w zupełnie starym stylu, to trup nie leży sobie i nie wygląda jakby po prostu spał. Tak najczęściej bywało w powieściach detektywistycznych starej daty, do których seria o Cormoranie wyraźnie nawiązuje. O słabości zagadki kryminalnej może świadczyć fakt, że jeżeli się przeczytało wszystkie kryminały Agathy Christie, to kandydat na mordercę jest właściwie oczywisty zaraz po ujawnieniu szczegółów zbrodni. Miałam jednak nadzieję, że się, co do sprawcy pomyliłam, bo wydało mi się, że to niemożliwe, żeby to mogłoby być takie proste. Na szczęście mimo podejrzeń kto, nie miałam zielonego pojęcia, dlaczego.

Czytając Wołanie kukułki byłam pełna podziwu dla talentu J. K. Rowling/R. Galbraith. Wydawało mi się wtedy, że autorka potrafi napisać dosłownie wszystko. Po lekturze Jedwabnika dochodzę jednak do wniosku, że genialnie wychodzą jej wątki psychologiczne.

Cormoran Strike to wielowymiarowa postać, weteran i inwalida wojenny, pozbawiony złudzeń twardziel, a jednocześnie pełen słabości facet po przejściach. Autorka bardzo realistycznie kreśli tę postać. Wbrew temu, co można gdzie niegdzie przeczytać Cormoran wcale nie stanął na nogi. Koczuje w norze położonej nad swoim biurem, dalej kiepsko płaci swojej sekretarce, kuśtyka przez zaśnieżony Londyn, bo nie stać go na taksówki. Je byle co, a restauracyjny obiad grozi głodówką przez resztę tygodnia.

Robin, sekretarka Cormorana uwielbia pracę w agencji, a pracuje za psie pieniądze tylko dlatego, że jest zafascynowana pracą detektywa i ma ambicje, żeby bardziej aktywnie pracować przy śledztwach. Ta ułożona i systematyczna kobieta jest kompletnym przeciwieństwem swojego szefa, choć życie osobiste ma również dosyć skomplikowane. Jej związek z przystojnym księgowym to w zasadzie dość prozaiczna historia nieudanego zwiazku, ale myślę, że autorka szykuje czytelnikom w przyszłości jakąś niespodziankę.

Mam wrażenie, że ta powieść jest taką małą zemstą autorki na światku wydawniczym. Na pewno nie zapomniała jak z Harrym Potterem pod pachą, bezskutecznie pukała do drzwi wielu wydawnictw.

Wiesz, właśnie na tym polega problem tradycyjnej branży wydawniczej: nie chcą ryzykować dla czegoś, czego jeszcze nie widziano, interesuje ich tylko to, co pasuje do ich kategorii sprzedaży i jeśli mieszasz kilka gatunków, jeśli tworzysz coś zupełnie nowego, boją się spróbować…

W Jedwabniku obnażyła mechanizmy funkcjonowania rynku wydawniczego, a bohaterami powieści uczyniła pisarzy, agentów i wydawców.

Pisarze to okrutne plemię, panie Strike. Jeśli chcesz przyjaźni na całe życie i bezinteresownego koleżeństwa, zaciągnij się do wojska i naucz się zabijać. Jeśli chcesz życia wypełnionego chwilowymi sojuszami z kolegami po fachu, którzy będą się upajali każdą twoją porażką, pisz powieści.

Czekam niecierpliwie na następną książkę autorki, dużo bardziej zainteresowana wątkiem psychologicznym powieści niż kryminalnym.

8/10

kursywą fragmenty powieści

Komentarze (10)

Dodaj komentarz
 • jane_doe_blog

  "Kukułka" była sensacją i pozytywnym zaskoczeniem, "Jedwabnik" pierwszy atut stracił, w punkcie drugim stanął w miejscu.
  Zmiana scenerii to nie wszystko, brakuje mi większej ikry u Strike'a, rozmienia się chłopina na drobne :)

 • bookfa

  **jane_doe** dla mnie numerem jeden jest "Trafny wybór", powieść typowo psychologiczna.
  Cormoran Strike to ciekawa postać, niedojda życiowy a jednocześnie bohater wojenny i bezkompromisowy detektyw. Interesująca mieszanka cech charakteru.

 • ewfor

  Nie czytałam ani jednej ani drugiej, ale przymierzając się do jakiejś książki nigdy nie sugeruję się opiniami innych, bo jak sama wiesz każdy czytelnik ma swoje zdanie na temat przeczytanej książki. Chociaż niektóre opinie (nawet jak są negatywne) to zachęcają mnie do przeczytania danej pozycji.

 • bookfa

  **ewfor** zauważyłam, że konstruktywnie negatywne zachęcają więcej osób niż bezkrytycznie pozytywne. ;)

 • dachauka

  Zaliczam się raczej do tych zachwyconych Galbraithem. Zgadzam się, że wątki psychologiczne (a właściwie umiejętne kreowanie charakterów i charakterków) są mocną stroną autorki, wątek kryminalny jest... taki sobie, ale jest coś innego, co sprawia, że te książki się czyta i na nie czeka - ona po prostu umie opowiadać. Rasowo i namiętnie.

 • bookfa

  **dachauka** oj tak! Umie opowiadać. Prawie czułam ból w kolanie amputowanej nogi Cormorana, oraz jaką trudność sprawia mu poruszanie się.
  Jej "Trafny wybór" był doskonały. Ileż tam było wykreowanych interesujących postaci.
  Też czekam na kolejną powieść :)

 • opty2

  Może za dużo tych recenzji przeczytałaś ;)
  Mnie się podobało, za szybko nie domysliłam się mordercy ale też nie przeczytałam żadnej recenzji przed samym czytaniem (zbyt wiele ujawniają jak dla mnie).
  Coby nie powiedzieć, dobrze się czyta p. JR

 • bookfa

  **opty2** tzw. spojlerów nie czytałam, żeby sobie nie zepsuć lektury.
  A czytało się doskonale. Autorka ma świetny styl :)

 • Gość: [Ala] *.adsl.inetia.pl

  Eeee, fajna ksiazka, polknelam w dwa wieczory. :) czekam na rozwiniecie stosunkow szef- podwladna :P

 • bookfa

  **Ala** no to czekamy mniej więcej na to samo ;P

© Lost.In.The.Library
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci