Menu

Lost.In.The.Library

I tak nie zdążę przeczytać wszystkiego co bym chciała zanim umrę...

Szaleństwo razy dwa

bookfa

Monika Kowaleczko-Szumowska

Galop '44

Literacki Egmont, 2014, stron 315

 

Powstanie Warszawskie to temat wzbudzający emocje, który dzieli Polaków na dwa obozy: stronników i przeciwników. Dziś już wiadomo, że z powodu braku istotnej pomocy z zewnątrz oraz zakulisowych rozgrywek politycznych, ten zryw narodowy był szaleństwem skazanym z góry na klęskę, a w wyniku odwetu Warszawa została właściwie zrównana z ziemią. Mimo to, nawet najwięksi krytycy powstania doceniają postawę harcerzy i żołnierzy AK, uznając ją za przykład niezwykłego męstwa.

Powstanie miało miejsce dokładnie 70 lat temu. Z tej okazji pojawiło się w tym roku wyjątkowo dużo publikacji poświęconych powstaniu. Galop '44 Moniki Kowaleczko-Szumowskiej jest powieścią przeznaczoną dla dzieci i młodzieży, ale radzę się tym nie sugerować. Jestem bardzo dorosła, a przeczytałam tę książkę właściwie jednym tchem.

galop44

Pełna dramatyzmu powieść oparta jest na faktach historycznych. Autorka bardzo skrupulatnie przygotowała się do jej napisania. Wydarzenia opisane w powieści zostały wzięte z wywiadów z powstańcami ze zbiorów Archiwum Historii Mówionej w Muzeum Powstania Warszawskiego, z wielu książek i opracowań, z niepublikowanych materiałów napisanych własnoręcznie przez powstańców oraz z bezpośrednich rozmów autorki z powstańcami.

Na okładce można przeczytać: dwaj bracia, dwa światy, jedno powstanie. To telegraficzne i bardzo trafne streszczenie tego, co czeka czytelnika na kartach powieści.

Współczesna młodzież i powstańcy, czyli oportunizm kontra odwaga i lojalność. Historia z elementami fantastyki i przygody daje w Galopie '44 bardzo interesujące połącznie.

 

Dwóch braci, Mikołaj i Wojtek na skutek nieprawdopodobnego i trudnego do zrozumienia splotu okoliczności przenoszą się w czasie dokładnie o 70 lat i zaszokowani znajdują się nagle w samym środku powstania. Spadające bomby i świszczące wokół kule karabinów są jak najbardziej prawdziwe. Młodszy Mikołaj bez wahania zostaje powstańcem. Wojtek początkowo tylko ze strachu przed rodzicami szuka brata w powstańczej Warszawie po to, żeby sprowadzić go z powrotem do XXI-wiecznej Warszawy.

Wojtek wściekł się na samego siebie. Po co wziąłem od niego tę głupią paczkę? Co mnie nagle podkusiło? Mało się naharowałem przy tym przekopie? A w końcu nic z tego nie wyszło. Wyrzucę to gdzieś, albo zabiorę do naszych czasów. Nikt mnie przecież nie odnajdzie. A opaskę zachowam na pamiątkę. Może nawet sprzedam na Allegro.

To dopiero w powstańczej Warszawie chłopcy zrozumieją, czym są braterskie więzy i jak bardzo są sobie bliscy. Nagle dojrzeją spotykając ludzi walecznych, odważnych i honorowych. Poznają, co to prawdziwa przyjaźń, pierwsza miłość, gorycz porażki i śmierć. I podejmą szaleńczą decyzję, wiedząc jak skończy się powstanie zdecydują się nie wracać do współczesności.

To bardzo wartościowa powieść o sporych walorach edukacyjnych, w której prawdziwymi bohaterami są powstańcza Warszawa i wszyscy Ci, którzy podjęli walkę z góry skazaną na niepowodzenie. Zawiera także wiele bardzo bolesnych szczegółów „wielkiej polityki”, które przez dziesiątki lat konsekwentnie przemilczano.

Dość sporo czytałam o powstaniu, oglądałam reportaże i filmy fabularne o tej tematyce i jestem zszokowana tym jak manipulowano faktami i jakich bzdur na ten temat uczono mnie w szkole. Pomyśleć, że twórcy tej podręcznikowej fikcji są zupełnie bezkarni…

8/10

Przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Egmont

Komentarze (3)

Dodaj komentarz
  • ewfor

    I takie właśnie książki powinny figurować na liście lektur szkolnych. Moje dzieci do dzisiejszego dnia nie wiedzą tak właściwie, o co chodziło w "Pustyni i w puszczy" czy w "Świteziance", a taką książkę by z pewnością zapamiętały. A gdyby jeszcze była okraszona wspomnieniami dziadków, wujków czy cioć, to byłby czysty odbiór.

  • bookfa

    **ewfor** z lekturami szkolnymi jest jak za nagrodą Nobla. Dostają ją Ci, których prawie nikt nie czyta.

  • savio-mask

    Zdecydowanie musze to kupić swoim siostrzenicom! Ewentualnie poproszę o specjalny skład - drukarnia wroclaw DPI robi takie rzeczy na zamówienie.

© Lost.In.The.Library
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci