Menu

Lost.In.The.Library

ma nowy adres: www.bookfa.se

Zbrodnia idzie za nim krok w krok

bookfa

Marta Guzowska

Wszyscy ludzie przez cały czas

W. A. B. 2015, stron 352

 

 

Marta Guzowska sprawiła stęsknionym fanom Ybla nie lada przyjemność swoją nową powieścią. Jej elektroniczna wersja ukazała się kilka dni przed moimi urodzinami, więc był to bezsprzecznie najlepszy prezent urodzinowy jaki w tym roku dostałam.

 

wszyscy

Akcja powieści toczy się w tygodniu poprzedzającym święta wielkanocne, więc jej wydanie wpasowało się idealnie w czas realny, bo właśnie zbliżał się Wielki Tydzień, a w moim przypadku mogę powiedzieć nawet o zastosowaniu strategii czasu rzeczywistego, bo czytałam ją w zgodzie z kolejnymi dniami Wielkiego Tygodnia. No, ok… prawie. Mimo prób trzymania się kalendarza pod koniec trochę przyspieszyłam, choć w planach miałam czytanie powoli, żeby na dłużej starczyło. Podobno autorka ma w planach jeszcze tylko dwie powieści z Mariem Yblem, ale wolę na razie nawet o tym nie myśleć…

Słynny antropolog Mario Ybl tym razem został zaproszony do Grecji, żeby obejrzeć i udokumentować parę wykopanych przez archeologów szkieletów, czyli zrobić to, na czym zna się podobno najlepiej na świecie. Pojechał tam trochę wbrew sobie i przepiękna grecka wyspa Kreta od razu mu się nie spodobała. Zimno, wietrznie i… ciemno. Na dodatek niespodziewana obecność Poli na wyspie wprowadziła lekki chaos w pozornie uporządkowane życie Maria. Pola ma tę właściwość, że w jej pobliżu słynnemu antropologowi trudniej myśli się logicznie.

Mario zdąży uciąć sobie tylko mega króciutki romans zanim zostanie popełniona pierwsza zbrodnia. Vrachos, wioska w której głównie osadzona jest akcja powieści, rządzi się własnymi, dość specyficznymi prawami. Z tego powodu Ybl jest szczególnie zainteresowany jak najszybszym odkryciem, kto jest mordercą. W przeciwnym razie istnieje spore ryzyko, że sam może stać się kolejna ofiarą. Prowadzi swoje śledztwo jak zwykle dość nieporadnie i chaotycznie, co nie jest jednak specjalnie dziwne, bo prawie każdy wydaje mu się podejrzany.

Oni mają państwo w państwie, uważają, że wszystko im wolno. Jak będą chcieli, to przyjdą i poderżną panu w nocy gardło, bez mrugnięcia okiem. I nikt nie ruszy palcem, żeby panu pomóc. Więc niech pan lepiej na siebie uważa.

Intryga kryminalna powieści jest świetnie skonstruowana, choć niespecjalnie skomplikowana. Mimo to, wcale się nie domyśliłam kto i dlaczego. Przyznam się, że tak naprawdę to czytam powieści Guzowskiej przede wszystkim ze względu na ich głównego bohatera, Maria Ybla. Ten ekscentryczny i zgryźliwy arogant nadużywający niecenzuralnych słów i alkoholu ma swój hm… urok. Myślę, że jest to postać, która może budzić w czytelnikach skrajne uczucia, albo się go uwielbia albo nienawidzi. Ja zaliczam się do tej pierwszej grupy. Jestem pod wrażeniem, że w tym natłoku różnych nietuzinkowych bohaterów stworzonych przez gwiazdy literatury kryminalnej międzynarodowego formatu dało się stworzyć postać, jakiej jeszcze nie było. Marcie Guzowskiej to się udało. Mistrzostwo świata!

Wszyscy ludzie przez cały czas to świetnie napisana, skrząca humorem powieść z doskonale zarysowanym tłem akcji oraz plejadą charakterystycznych (także drugoplanowych) bohaterów.

P. S. Zazdroszczę wszystkim, którzy spotkanie z Yblem mają jeszcze przed sobą.

9/10

Komentarze (8)

Dodaj komentarz
 • tommyknocker

  A ja mam mieszane odczucia. Przez początkowe rozdziały "Ofiary Polikseny" nie mogłem przebrnąć, natomiast konwencja i narracja "Głowy Niobe" strasznie mi się podobały. Myślę, że w moim przypadku, ta trzecia powieść będzie rozstrzygająca..

 • dachauka

  Mam podobnie jak Tommy. "Ofiara Polikseny" zachwyciła mnie bez reszty, "Głowa Niobe" okazała się wielkim rozczarowaniem, a "Ludzie"... hm, sama nie wiem. Początkowo wydawało mi się, że autorka powiela schematy z Polikseny (wykopaliska, truposz), ale tu jest zupełnie inaczej. Grecja, jakiej nie znamy, zimna, niegościnna, smagana wiatrem... już tylko dla przełamania tego zakorzenionego w naszych głowach stereotypu Hellady słonecznej i urlopowej warto przeczytać tę książkę, zwłaszcza że Guzowska okazuje się mistrzynią budowania nastroju.

 • bookfa

  **tommyknocker** Ze mną było odwrotnie. Zachwyciła mnie "Ofiara Polikseny", "Głowa Niobe" trochę mniej. "Wszyscy ludzie przez cały czas" jest znów doskonała. Grecja oczami Ybla świetna, a opis procesji... słów brak! Ataku śmiechu dostałam.

  **dachauka** tommyknockerowi Głowa Niobe się podobała, a Tobie i mnie mniej. No coż, każdy ma inny gust, ale wydaje się, że z Yblem mamy akurat podobnie.
  Co do powielania schematów, to skoro Ybl jest antropologiem, to muszą być i truposze i wykopaliska. Jestem pełna podziwu dla tego jak autorka radzi sobie z tworzeniem sytuacji p.t. "Mario w ciemnościach". To nie jest proste, żeby nie wyglądało na zbyt naciągane.
  Grecja i sami Grecy widziani oczami Ybla doskonałe i tak daleko od utartych schematów jak to tylko możliwe!

 • Gość: [Marzanna] *.ssp.dialog.net.pl

  Witam,
  byłam dzisiaj na spotkaniu z autorką, miło, ciekawie, pewne wątki powtórzyły się z MFK, ale, pozwolę sobie zauważyć, że pisze ciekawie, ma ciekawą osobowość i w sumie, może należy się cieszyć, że polski kryminał dobrym pisarstwem stoi?-)
  Wątki ciekawe, warsztat też w porządku, podstawa archeologiczno-antopologiczną ciekawa, to może czekajmy na część 5.. bo się kroi

 • bookfa

  **Marzanna** domyślam się, że musi mieć ciekawą osobowość. Nie każdy potrafi tak pisać ;)
  Chętnie bym wzięła udział w jakimś spotkaniu z autorką, ale niestety zawsze mi nie po drodze. Może będzie w Sopocie kiedy będziemy mieć nasze spotkanie "A może nad morze?" i zechce wpaść?
  Marzyć zawsze można...
  Słyszałam, że czwarty sie pisze w najlepsze, a piąty zakończy serię o Yblu. Mam tylko nadzieję, że autorka nie zakończy jednocześnie jego żywota.
  Pozdrawiam!

 • Gość: [Mela] *.dynamic.chello.pl

  W takim razie możesz mi zazdrościć. Ja zaś z przyjemnością sięgnę po opowieśc z panem Ybl w roli głównej :)

 • bookfa

  **Mela** wow! Przyjemnej lektury :)

 • Gość: [IzaReads] 31.42.17.*

  Jestem niesamowicie ciekawa tej książki. Dodatkowo Twoja recenzja przekonała mnie, że czym prędzej muszę sięgnąć po ten tytuł. Pozdrawiam :)

© Lost.In.The.Library
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci