Menu

Lost.In.The.Library

ma nowy adres: www.bookfa.se

Brown zakłada spódnicę

bookfa

Renata Kosin

Tajemnice Luizy Bein

Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2014, stron 528

Jako smarkata czytelniczka uwielbiałam wszelkie zagadkowe historie, a moim absolutnym faworytem były opowieści z wielką tajemnicą w tle. Ostatnio panuje trend na tajemnicze historie połączone z wyjazdem głównej bohaterki na wieś w celu rozpoczęcia nowego życia lub przejęcia nieoczekiwanego spadku po nieznanym przodku. Po przeczytaniu kilkunastu bardzo do siebie podobnych powieści obiecałam sobie, że będę się starała unikać kolejnych. I przez tę ostrożność o mały włos przegapiłabym Tajemnice Luizy Bein (drugi tom tej rodzinnej sagi pod tytułem Kołysanka dla Rosalie czeka jeszcze na przeczytanie).

 

Tajemnice Luizy Bein

Dałam się jednak złapać na opis książki: Na starówce w warmińskim miasteczku archeolodzy odkrywają cmentarzysko mnichów. Pośród zakonników znajdują szczątki kobiety w wianku ze srebrnych róż i z dzieckiem w objęciach. Okazuje się, że to Luiza Bein, dziedziczka i filantropka, której grób dotąd pozostawał nieznany. Ale kim jest dziecko? Kobieta miała tylko jednego syna, który dożył sędziwego wieku.

Tajemniczo jest od samego początku. W prologu jakaś niewymieniona na razie z imienia bohaterka po starannym odliczeniu kolejnych desek podłogowych wśród pajęczyn i wiekowego brudu odnajduje w skrytce na strychu opuszczonego pałacu tajemniczy pakunek. Nagle w pałacowych ruinach robi się dość tłoczno i poszukiwaczce skarbów urywa się film, a we mnie budzi się ciekawość dawnej smarkatej czytelniczki i już wiem, że mam w ręku powieść, która na pewno mi się spodoba. Po kilku kolejnych stronach mam pewność, że będzie wielka tajemnica bez wyjazdu na wieś po nowe życie. Będzie za to wyjazd do Szwajcarii, który stanie się pretekstem do skonfrontowania dwóch kultur.

Studentka dziennikarstwa Klara Figiel w odkryciu archeologów z Barczewa widzi swoją szansę. Oto sensacyjna historia na jaką czasami dziennikarz czeka całe życie! Klara postanawia więc na własną rękę rozwikłać tajemniczą zagadkę, której tropy wiodą prosto do Szwajcarii. I tak zaczyna się fascynująca opowieść, od której trudno się oderwać, rozmachem przypominająca słynne powieści Dana Browna. Z wielką dbałością o szczegóły, interesująco sportretowanymi bohaterami autorka przedstawia skomplikowaną, pełną dramatycznych momentów historię rodziny Beinów. Czytając tę powieść trudno się oprzeć myśli, że nic tak nie komplikuje ludziom życia jak oni sami.

– Powiedz, czy on cię... wykorzystał?

– No, właśnie nie! – wybuchła niespodziewanie Iwonka. – Myślałam, że Rysio jest z dżentelmenów, co mają zasady, że przed ślubem to nic, i dlatego wydawało mi się, że ma poważne zamiary, a on nagle mówi, że się wyprowadza. Oczy już za nim wypłakałam, kiedy nagle zadzwonił. Że chce przyjść i porozmawiać. Wtedy pomyślałam, że się namyślił i chciałby, no wiesz... Dlatego postanowiłam zrobić mu niespodziankę. Nawet kupiłam sobie coś ładnego na tę okazję. A potem wystroiłam się, zapaliłam świece, a ten drań... Ten drań powiedział, że chce mi oddać klucze i zostawić pieniądze na czynsz za kolejny miesiąc. Wyobrażasz sobie? Dał mi pieniądze i nawet nie chciał mnie... Wykorzystać mnie nie chciał!

 

W powieści nie brakuje w momentów humorystycznych, pełnych ironii dialogów, a wątki historyczny, kryminalny i psychologiczny zaskakująco zgrabnie się przeplatają. Co prawda współczesny wątek kryminalny jest miejscami dość przewidywalny, ale całościowo historia nieźle się broni.

Żałowałam, że w trakcie czytania nie rysowałam czegoś na kształt drzewa genealogicznego rodziny Beinów, bo chwilami zaczynałam się gubić w koligacjach tej rodziny, a kolejne zwroty akcji zmuszały co jakiś czas do cofania się o kilka (wirtualnych) kartek, żeby się połapać kto był kim.

Ta powieść, to coś dużo lepszego niż Brown!

 

8/10

kursywą cytat z książki

Komentarze (9)

Dodaj komentarz
 • zacofany.w.lekturze

  O matko, ja się też dałem nabrać na opis, ale w przeciwieństwie do Ciebie wynudziłem się jak mops. Autorka zwalniała akcję, jak tylko mogła, i na dodatek na siłę wciskała wątki i sceny ni przypiął, ni przyłatał. Umęczyłem się. A liczyłem na Pana Samochodzika w spódnicy.

 • bookfa

  *z.w.l* ja się natomiast wynudziłam przy Kodzie Browna i nie mogłam zrozumieć czym się ludzie zachwycali. Ledwie zmęczyłam. :P
  Zagadka Beinów jest dużo bardziej interesująco skonsrtuowana. Jak wspomniałam w notce, współczesny wątek kryminalny jak dla mnie, starej kryminalistki, jest trochę zbyt przewidywalny ;)

 • zacofany.w.lekturze

  Wątek kryminalny mi się podobał, saga rodzinna też, natomiast główna bohaterka wydawała mi się kompletną idiotką, równie idiotyczne są wstawki o jej życiu seksualnym i wszystkie sceny, w których ślini się na widok swojego towarzysza w śledztwie albo próbuje go uwieść :P

 • bookfa

  **z.w.l** Ha ha ha... gdybyś przeczytał przed Tajemnicami Luizy Bein to co ja, to też byś nie zwrócił uwagi na takie drobiazgi. Tam to dopiero były teksty o seksie! Stary satyr rzucał kurwami i ślinił się w kółko na myśl o rudej cipce, że użyję oryginalnego słownictwa.

 • zacofany.w.lekturze

  Hahaha. Mam dziwne wrażenie, że czytałem to, co Ty. I faktycznie, Luiza mogła być uroczym relaksem.

 • bookfa

  **z.w.l** no, sam widzisz jak wiele zależy od wcześniejszych doświadczeń :P

 • zacofany.w.lekturze

  No tak, na tle zawsze wszystko wygląda inaczej :P

 • Gość: [janinka] *.dynamic.chello.pl

  To naprawdę nie tylko ja czasami gubię się w powiązaniach rodzinnych podczas czytania niektórych książek? Tak poważnie, to ja prawie zawsze robię jakieś tam notatki podczas czytania książek. Podczas studiów, przez dwa lata mieszkałam z dziewczynami z filologii stąd to skrzywienie notatkowe podczas czytania książek.

 • bookfa

  **janinka** nie wiem od czego to zależy, ale czasem gubię się na potęgę i jeśli czytam e-book, to cofanie się jest dość kłopotliwe. Ostatnio czytałam Dżokera i mimo wielu bohaterów udało mi się nie pogubić.

© Lost.In.The.Library
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci