Menu

Lost.In.The.Library

ma nowy adres: www.bookfa.se

O wyższości pierwszego czwartku nad czwartym

bookfa

Matematyka pokonała literaturę. Po prostu nie chce mi się wierzyć, że coś takiego mogło się zdarzyć. A jednak!

Literacki Nobel będzie przyznany tydzień później niż zwykle. Zwyciężyła matematyka! Takie coś jest możliwe chyba tylko w Szwecji. Zasada jest taka, że szacowne jury spotyka się zwykle w cztery czwartki pod rząd. Przy czym pierwszy czwartek to ten przedostatni we wrześniu, czyli w tym roku 22 września. Podczas ostatniego, czwartego spotkania zapada decyzja, kto zostanie szczęśliwym laureatem, która jest następnie ogłaszana całemu światu, którego część czeka na nią z zapartym tchem, na granicy uduszenia się z braku powietrza. Zamiast przesunąć pierwszy czwartek na tydzień wcześniej, żeby ten ostatni przypadł w tzw. tygodniu noblowskim, czyli wtedy kiedy ogłasza się wszystkie nagrody, zdecydowano zacząć zgodnie z tradycją, a skończyć tydzień po ogłoszeniu wszystkich innych nagród. Jeden z członków Akademii Per Wästberg oznajmił, że nie ma powodu do niepokoju, bo to po prostu "czysta matematyka". Ja bym jeszcze dodała, że to próba podkreślenia boskości Akademii Szwedzkiej przez samą Akademię. W związku z tym, że pierwszy czwartek okazał się ważniejszy od czwartego czwartku na werdykt poczekamy jeszcze kilka dni.

 

sessionsrummet_svenska_akademi

                                                               miejsce obrad Akademii Szwedzkiej (Svenska Akademien)

 

Przejrzałam bukmacherskie rankingi i faworytami są Murakami (jak zwykle) i Adonis. Myślę, że ten drugi ma spore szanse, bo od lat literacki Nobel jest przesiąknięty polityką, a Adonis świetnie wpisuje się w obecne trendy wielkiej polityki. Polska może mieć większe szanse za rok, bo to co się teraz u nas dzieje zostało zauważone w Szwecji, dość uczulonej na kwestie równouprawnienia kobiet w społeczeństwie. Dwa nazwiska są na liście kandydatów do nagrody od lat: Olga Tokarczuk i Adam Zagajewski.

Nie wiem, czy wiecie, że KAŻDY może zgłosić kandydata do nagrody? Wystarczy wysłać przekonywujący list motywacyjny wraz z nazwiskiem swojego kandydata i wysłać go na adres Akademii Szwedzkiej. Jednak okres leżakowania na liście kandydatów wynosi od kilku do kilkunastu lat...

Komentarze (4)

Dodaj komentarz
 • Gość: [Eireann] 195.136.74.*

  Bookfo, dzięki za rozwikłanie zagadki! Nie mogłam zrozumieć, czemu nie ogłoszono laureata w dziedzinie literatury, a nigdzie więcej nie natknęłam się na wyjaśnienie. Oczywiście mam swoją faworytkę do nagrody i po cichu liczę, że skoro bukmacherzy nie biorą jej pod uwagę, to szanse są spore ;-)

 • bookfa

  **eireann** do usług. Zwykle orientuję się co się dzieje w okolicy ;)

 • opty2

  O rany, co za skostniałe towarzystwo;) No cóż, obrońcy tradycji zwykle są bardzo pompatyczni, no i baaardzo ważni he he.
  Prawdę powiedziawszy aż tak bardzo nie czekam na ogłoszenie Laureata/ki, ponieważ rzadko jestem zadowolona z werdyktu. Nagroda jest zbyt polityczna, żeby do końca się z nią zgadzać.

 • bookfa

  **opty2** Oto siła tradycji i przywiązania do pierwszego czwartku!
  Co roku mam nadzieję, że może wreszcie ktoś kogo znam i lubię czytać :P :P :P

© Lost.In.The.Library
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci