Menu

Lost.In.The.Library

ma nowy adres: www.bookfa.se

Wpisy otagowane : Thomas-Erikson

Zanim przyjdzie Mikołaj

bookfa

Wydawnictwo rea rozdaje prezenty gwiazdkowe już teraz. Za moim pośrednictwem. Zakładam więc mikołajową czapkę i mam dla Was dwa egzemplarze debiutanckiej powieści Thomasa Eriksona „Złudzenie”. Przekonajcie się sami, czy Erikson to nowy król, czy też może książę szwedzkiej powieści kryminalnej. Oceńcie, czy moje sześć punktów to czasem nie za mało, czy może w sam raz.

Niestety nie wystarczy wpisać się w komentarzu, żeby wziąć udział w losowaniu i na własnej skórze przekonać się jak to jest z tym „Złudzeniem”. Trzeba jeszcze napisać z jakiego powodu ma się ochotę na własny egzemplarz „Złudzenia”. Aby ułatwić odpowiedź na to trudne pytanie, można wybrać jedną z tych poniżej:

A lubię skandynawskie kryminały w ogóle, a szwedzkie w szczególe

B sprawdzę czy szóstka bookfy jest sprawiedliwa, bo z bookfą to nigdy nie wiadomo

C wydawało się, że nie ma już Szweda, który by nie pisał kryminałów, a tu taka niespodzianka

D wygram sobie Złudzenie, bo nie wiadomo co mi przyniesie Mikołaj

E biorę udział we wszystkich losowaniach książek u bookfy i może wreszcie to ja wygram

F na Szweda mam zawsze miejsce na półce

Z inny powód

 

Przy odpowiedzi Z spodziewam się wyczerpującej odpowiedzi, bo trudno mi wyobrazić sobie, że może istnieć jeszcze jakiś inny powód. ;)

Zapraszam serdecznie. Zgłaszać można się tradycyjnie do środy wieczór (14 listopada), kiedy to sierotka (albo ja) wylosuje aż dwóch szczęśliwców, którym wydawnictwo rea wyśle po egzemplarzu książki.

Wydawnictwu rea bardzo dziękuję w imieniu losującej i wylosowanych.

 

Akcji **Wygraj sobie książkę u bookfy** patronuje portal Szwecja Dzisiaj

 

Debiutant rokujący?

bookfa

Thomas Erikson

Złudzenie

Rea, 2012, stron 575

 

Thomas Erikson to dość nowe nazwisko na firmamencie kryminalnym. Zadebiutował w ubiegłym roku (choć jak sam mówi, pisze już od ponad dwudziestu lat) i zdążył do tej pory wydać dwie powieści. Mamy obie jego książki w busie, ale jakoś nie wpadł mi w oko mimo, że jego powieści to opasłe tomiska, a ja przecież takie właśnie lubię. Jeżeli dodam, że mamy w busie kilkaset, a w magazynie jeszcze co najmniej pięć razy tyle powieści sensacyjnych, z czego więcej niż połowę napisali Szwedzi, to może trochę mnie to usprawiedliwi?

Złudzenie to debiut autora. Powieść ukazała się w Szwecji w ubiegłym roku. W tym roku wydał już drugą, Okrucieństwo. Zapowiada się kolejna seria, autor planuje co najmniej cztery powieści z Alexem Kingiem w roli głównej. Wydawnictwo Rea wydało właśnie pierwszą.

Główny bohater powieści, behawiorysta Alex King, to zawodowe alter ego pisarza. Myślę, że to bardzo sprytny zabieg wykorzystać w powieści coś co się zna od podszewki.

Alex King jakimś bliżej mi niezrozumiałym zbiegiem okoliczności zostaje włączony do prowadzonego śledztwa. Oprócz tego w kółko „mądrzy” się na temat ludzkich charakterów i ich podziałów na cztery kolory.

Jung opisywał czerwonych jako ludzi racjonalnych, kierujących się  wyłącznie rozsądkiem i nie przejmujących się konsekwencjami swoich czynów. Jednym z powodów, dla których żółci czasem nie potrafią wyjaśnić swoich pobudek, jest fakt, że często zdają się na intuicję. U zielonych ważną rolę odgrywają uczucia, ale bardziej w znaczeniu współodczuwania. Zieloni są empatyczni, czują w stosunku do innych tyle samo, ile do samych siebie. Czasem nawet więcej. Nigdy nie zostawiają przyjaciół w potrzebie.(...) Niebiescy po prostu muszą wszystko zawczasu przemyśleć.*

Są to teorie jak najbardziej prawdziwe i bardzo interesujące, chociaż na dłuższą metę sposób w jaki autor sprzedaje swoją zawodową wiedzę za pomocą Alexa Kinga jest według mnie dość męczący, żeby nie powiedzieć irytujący. Policjanci, których „edukuje” King, wydają się być matołkami, którym trzeba wszystko tłumaczyć jak mało rozgarniętym przedszkolakom.

Nie powinnaś krytykować ludzi dlatego, że są inni niż Ty. To największy błąd, jaki możesz popełnić. Byłaś dla niej niemiła.(...) Umknęło ci coś ważnego. Myślę, że uczyli cię tego w szkole policyjnej. Chodzi mi o to, że Bóg nie przez przypadek dał nam dwoje uszu i tylko jedne usta.*

Powieść czyta się lekko, krótkie rozdzialiki i ze trzy różne, pozornie nie związane ze sobą wątki. W odstępie kilku dni ginie dwóch biznesmenów, którym wcześniej za ciężki szmal ktoś proponował „ochronę”. Dziennikarz Fredrik Hallmark dostaje nietypowe zlecenie na napisanie biografii dość podejrzanego typa. Pewna nastolatka zamierza zasłużyć na uznanie tatusia.

Wątki toczą się w różnych płaszczyznach czasowych, co na początku sprawia wrażenie zaplanowanego chaosu, który jednak wymknął się autorowi spod kontroli. Potem wszystko zaczyna się układać logiczniej, ale mnie więcej pół powieści jest przegadane i właściwie mało się dzieje. Ostatnie pięćdziesiąt stron jest świetne (chyba trochę za mało?), choć uważny czytelnik i tak części zdarzeń się już spodziewa. Nie wiem czy odchudzenie pomogłoby tej powieści, bo pomysł jest w sumie niezły, ale wszystko się rozłazi w sposób, którego nie lubię. Nie lubię też jednej z ważniejszych postaci, dziennikarza Hallmarka. Obecny, nieprzytomny. Wszystko jest w nim też przesadne, zbyt rozlazły, zbyt nieodpowiedzialny, zbyt niezorganizowany.

Książka szykuje jednak czytelnikowi rzadko spotykane w literaturze sensacyjnej niespodzianki. Niestety nie mogę napisać jakie, bo ile bym nie napisała na ten temat i tak zdradzę za dużo. Napiszę tylko, że jak się przeczyta Złudzenie, kontynuację trzeba też będzie przeczytać i mam nadzieję, że wydawnictwo szybko ją wyda, zanim czytelnicy zapomną część pierwszą. Takie ryzyko istnieje, bo nie jest to powieść zapadająca w pamięć na dłużej. Niestety.

Biorąc pod uwagę, że często według samych autorów, ich debiuty nie są powodem do dumy, z ostateczną opinią, czy warto Eriksona czytać, poczekam do następnej powieści. Na razie jestem po prostu ciekawa, co dalej.

6/10

 

*fragment powieści

 

© Lost.In.The.Library
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci